Implantologia
Co to jest Implant?
Implant – w stomatologii jest to element zastępujący korzeń własnego zęba.
Współczesne implanty mają kształt śruby, którą wszczepiana się w kość.
Podstawowym materiałem z jakiego robione są implanty jest tytan.
Jest on doskonale tolerowany przez organizm, który nie traktuje elementów tytanowych jako “ciała obce”.
Ponadto jest on na tyle wytrzymały, by wytrzymać obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.
Profesjonalnie wykonany zabieg wszczepienia implantu trwa ok. 30 minut, jest bezbolesny i możliwy do przeprowadzenia niemal u każdego pacjenta.
Stosowane przez nas szwajcarskie implanty Straumann SLA Active w pełni wgajają się już po 3-4 tygodniach od wszczepienia.
W jakich przypadkach powinniśmy skorzystać ze wszczepienia implantu?
Uzupełnienie braku pojedynczego zęba
Odbudowa bezzębnych odcinków szczęki po utracie więcej niż jednego zęba
Rehabilitacja całkowicie bezzębnej szczęki
Wszczepienie tylko 2 implantów przywróci niemal całkowicie normalną zdolność gryzienia i sprawi, że protezy nie będą wypadać przy kichaniu.
Implanty stosuje się od ponad 40 lat i z powodzeniem wszczepiono ich miliony
Korzyści z zastosowania implantów:
- Oszczędność czasu, mniejsza ilość wizyt i znieczuleń, mniejsze łączne koszta całego zabiegu
- Podczas jednej wizyty można usunąć zniszczony ząb, wszczepić w jego miejsce implant i odbudować na nim nowy ząb (tzw implanty natychmiastowe)
- Uzupełnienie brakujących zębów bez naruszania (szlifowania) zębów sąsiednich
- Znaczna poprawa stabilności protez (w przypadku protez ruchomych).
- Szansa skutecznego uzupełnienia braków uzębienia przy niemożności używania dotychczasowych uzupełnień protetycznych (silny odruch wymiotny, brak możliwości utrzymania protezy, padaczka i in.).
- Zwiększenie siły gryzienia i umożliwienie właściwego rozdrabniana pokarmów.
- Odbudowa podpory dla policzków i warg, odmładzająca wygląd twarzy..
- Ochrona przed zanikiem kości wyrostka zębodołowego.
- Zastosowanie dedykowanych implantów Straumann BLX, pozwalających na uzyskanie doskonałej stabilizacji implantu w miejscu po usuniętym zębów.
Implanty w jeden dzień, jak to możliwe?
Nowoczesne metody diagnostyczne i zastosowanie dedykowanych implantów Straumann pozwalają nam na takie przygotowanie zabiegu, że w bardzo krótkim czasie – nawet jednego dnia, możemy:
- wprowadzić implant/ implanty i od razy wykonać na nich odpowiednią protezę
- wykonać koronę na implancie
- uzupełnić wszystkie brakujące zęby
Jest to wspaniała metoda dla osób, u których trzeba usunąć zęby widoczne w uśmiechu, i które nie chcą anie jednego dnia funkcjonować bez zębów.
Implantacja z natychmiastowym obciążeniem wymaga precyzyjnego przygotowania – konieczne są 1 lub dwie wizyty poprzedzające zabieg. Protezy lub korony osadzene na implantach podczas takiego zabiegu zapewniają dobry wygląd i możliwość gryzienia lecz maja charakter tymczasowy – trzeba je po jakimś czasie wymienić na ostateczne. )
Jak przeprowadzany jest zabieg
wszczepiania implantów w Klinice Denta.
Spotkanie
Wstępna rozmowa z pacjentem i kwalifikacja.
Badanie ogólnolekarskie z określeniem aktualnego stanu zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań.
Badanie stomatologiczne z określeniem miejscowych przeciwwskazań.
Pobranie wycisków anatomicznych.
Zlecenie badań krwi.
Analiza i prace digagnostyczne
Analiza modeli, wykonanie woskowego modelu planowanego uzupełnienia protetycznego opartego na wszczepach.
Wykonanie i analiza badań rentgenowskich.
Omówienie z pacjentem sytuacji wyjściowej i możliwych metod leczenia.
Plan i określenie kosztów leczenia.
Uzgodnienie terminu zabiegu i praktyczne przygotowanie do implantacji.
Zabieg wprowadzenia implantu
Odbywa się w znieczuleniu miejscowym (takim, jak przy wykonywaniu wypełnień lub usuwaniu zęba) i w związku z tym jest bezbolesny.
Czas trwania dla 1 implantu to ok. 20 – 40 minut
Zabieg jest w przeprowadzany w pełni sterylnych i bezpiecznych warunkach dla Pacjenta.
Po zabiegu
W pierwszej dobie po zabiegu:
chłodzenie policzka zimnymi okładami 2-3 godziny po zabiegu
zjedzenie dużych zimnych lodów
Od dnia zabiegu przez 7 dni:
- unikanie intensywnego wysyłku fizycznego, sauny, opalania się
- unikanie mówienia i wykonywania ruchów mimicznych (szerokiego śmiania się)
- jedzenie pokarmów półpłynnych, unikanie pokarmów twardych
- delikatne (bez napinania policzków) przepłukiwanie jamy ustnej zaleconym płynem mycie zębów bardzo małą ilością pasty
- miejsce wszczepu czyścić starannie, ale bardzo delikatnie, by nie pozrywać szwów
- nie dotykać miejsca wszczepu językiem i palcami
- obowiązkowa kontrola 3 doby i 7 dni po zabiegu
95% wszczepionych implantów przyjmuje się bez problemu i służą wiele lat (nawet do końca życia!)
IMPLANTY – REGENERACJA KOŚCI
Nie martw się jeśli doszło u Ciebie do zaniku, czyli resorbcji kości i usłyszałeś, że nie da się wprowadzić implantu, bo jest jej za mało. Nowoczesna stomatologia oferuje w takiej sytuacji wiele możliwości odbudowy, czyli regeneracji. Zastosowanie tzw. biomateriałów, czyli materiałów zastępujących kość lub przeszczepów kostnych pozwala rozwiązać wiele trudnych sytuacji w implantologii. Tak naprawdę zabiegi regeneracji stosuje się współcześnie bardzo powszechnie – nawet w 80% zabiegów implantologicznych. Pozwalają one na lepsze umieszczenie implantu w kości , pomagają osiągnąć lepsze efekty estetyczne i zapewniają bardziej długotrwałe efekty.
Zabiegi te są w pełni bezbolesne, rekonwalescencja jest najczęściej szybka i również bezbolesna. Jeśli ilość i jakość kości własnej na to pozwala, można wykonać zabieg regeneracji kości z jednoczesnym wszczepieniem implantów dentystycznych. Jeśli jednak własnej kości jest zbyt mało, by implant mógł się utrzymać, po zabiegu regeneracji należy odczekać ok 4-8 miesięcy do momentu implantacji. To czas niezbędny do przebudowy przeszczepów we własna kość.
Bardzo ważna jest też profilaktyka – zapobieganie zanikowi kości od razu podczas usuwania zęba lub tuż po nim. To proste techniki wypełniania zębodołu poekstrakcyjnego odpowiednio dobranymi materiałami kościozastępczymi lub kostnymi, dzięki którym nie dojdzie do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Pozwala to w przyszłości wszczepić implant bez komplikacji i trudności.
W Denta stosujemy różnorodne,
nowoczesne techniki odbudowy kości
Stosowane techniki odbudowy kości:
- GBR – sterowana regeneracja kości
- SFE – zabiegi podnoszenia zatoki szczękowej
- przeszczepy kości autogennej w postaci wiórów i bloków kostnych
- przeszczepy tkanek miękkich (nabłonkowej i podnabłonkowej tkanki miękkiej odbudowujące tzw dziąsło związane
- technika BoneRing
- techniki BoneBuilder – uzupełnienie ubytku kostnego idealnie dopasowanym, wykonanym specjalnie dla danego pacjenta w technologi CAD/CAM, sterylnym fragmentem materiału kostnego od dawcy.
Przed każdym zabiegiem wykonujemy szczegółową diagnozę i plan oraz informujemy Cię o nim. Możesz wtedy zadać wszelkie pytania i wyrazić wątpliwości a my na nie odpowiemy.
Diagnostyka i planowanie zabiegów implantologicznych W denta
- Tomografia komputerowa
- Szablony chirurgiczne wykonywane w technologii cyfrowej na podstawie nałożonych na siębie skanów wewnątrzustnych 3D i tomografii komputerowej.
- Piezosurgery
- Geistlich – BioOss i BioGuide, Mucograft
- membrany kolagenowe, tytanowe, zestawy do osteosyntezy, piny i cała gama wysokospecjalistycznych narzedzi do mikrochirurgii stomatologicznej
Najważniejsze są jednak wiedza i doświadczenie naszych lekarzy, które zdobywamy na licznych szkoleniach. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w tego typu zabiegach.
Zabiegi regeneracji kości wykonują: dr n. med. Ewa Karolewska – specjalista periodontolog i dr Michał Stankiewicz – specjalista chirurgii stomatologicznej.
Po zabiegu, na piśmie otrzymasz informacje, jak się zachowywać, by poprawić gojenie. Możesz tez zwasze liczyć na naszą pomoc, jeśli poczujesz się niepewnie!
Nasi eksperci od
wszczepiania implantów i obudowy kości
FAQ
Zależy od rodzaju zastosowanego implantu i jakości kości, w którą go wprowadzono:
W żuchwie od 3 tygodni do 3 miesięcy
W szczęce od 4 tygodni do 6 miesięcy
W tym czasie pacjent powinien po prostu prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Jest to czas, w którym implant przestaje być tylko zwykłą śrubką. Dochodzi do jego osteointegracji, czyli zrośnięcia się z kością tak, że nie jest możliwe jego wykręcenie. Staje się on integralną częścią ciała. Po zintegrowaniu implantu możliwe jest wykonanie odpowiedniego uzupełnienia protetycznego brakujących zębów.Łącznik protetyczny jest elementem, na którym zamocowane zostanie uzupełnienie protetyczne. Zostaje on po prostu przykręcony do implantu. Jest to czynność bezbolesna. Od tej pory nad dziąsłem widoczny jest wystający metalowy lub ceramiczny element. Na tej samej wizycie wykonać można uzupełnienie tymczasowe.
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat procentowość niepowodzeń w stosowaniu implantów stomatologicznych bardzo się zmniejszyła. Wykazano, iż 95 – 98% zabiegów z wykorzystaniem implantów zakończyło się pełnym sukcesem. W pierwszym roku po zakotwiczeniu implantu należy liczyć się z “fizjologicznym” poziomym zanikiem kości o około 1,5mm. W następnych latach można spodziewać się dalszego zaniku o 0,1 mm. Ubytki kości znacznie przekraczające te wartości należy oceniać jako patologiczne.
Jedną z najważniejszych przyczyn problemów z implantami (tzw. periimplantitis – zapalenie dziąsła i ew. utrata kości wokół implantów) jest nieodpowiednia higiena (słabe czyszczenie) oraz niezgłaszanie się na wizyty kontrolne, na których można szybko wykryć początkowe stany zapane. Periimplantitis może pojawiać się u 10 do 40% pacjentów użytkujących uzupełnienia na implantach i może prowadzić do ich utraty! Dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, stawanie się na wizyty kontrolne minimalnie 1 raz w roku i bardzo staranne czyszczenie jamy ustnej szczoteczką do zębów oraz irygatorem dziąsłowym.
Powierzchnia implantu czyni go czymś więcej niż zwykłą “śrubką”.
Wybór 2 typów powierzchni implantów Straumann
Powierzchnia typu SLA (Sand-blasted, Large-grit, Acid-etched)
jest otrzymywana poprzez piaskowanie i wytrawianie tytanu. Zabiegi te zwiększają istotnie powierzchnię kontaktu implantu z kością, polepszając siłę jego utrzymania. Czas wgajania wynosi 8-12 tygodni. Jest to jedna z najlepiej przebadanych, poznanych i udokumentowanych powierzchni implantów na świecie.
Powierzchnia typu SLActive
jest nowym wynalazkiem Straumanna. Powstała ona jako udoskonalenie sprawdzonej powierzchni SLA – w porównaniu do niej jest hydrofilna i chemicznie aktywna. Dzięki temu ułatwia i przyspiesza proces przebudowy i wzrostu kości wokół implantu. Według przeprowadzonych badań znacząco zwiększa obszar, na którym zachodzi proces osseointegracji w początkowej fazie leczenia. Umożliwia bezpieczne obciążenie implantu nadbudową protetyczną już w 2-4 tygodnie po chirurgicznej fazie leczenia.
- palenie tytoniu
- duże napięcie policzków i języka
- niektóre leki
- niedobory (np. wit D3)
- zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca, leczenie osteoporozy lekami w iniekcji i niektóre inne choroby
- ogólna zła kondycja organizmu
Przed zabiegiem koniecznie poinformuj lekarza o chorobach, paleniu i przyjmowanych lekach – to pozwoli ustalic odpowiednią dla Ciebie strategię leczenia.
Jest to etap leczenia niezbędny, by przy pomocy implantów uzupełnić zęby brakujące w bocznym odcinku szczęki , jeśli kości jest bardzo mało, tzn. poniżej 5 mm: SFE – stosowany jest zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej metodą otwartą.
Przy etapie leczenia, jeśli kości w okolicy szczęki jest ok 5 mm lub więcej i możliwe jest wykonanie podniesienia dna zatoki metodą zamkniętą – osteotomową.