Endodoncja
Czym jest endodoncja?
Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej skupiający się na rozpoznawaniu i leczeniu chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Potocznie nazywana jest leczeniem kanałowym. Choroby miazgi zębowej powodują bakterie gromadzące się w okolicy korzenia zęba powodując stany zapalne, rozprzestrzeniające się po całym organizmie.
Idealnymi warunkami do rozwoju choroby miazgi zębowej są:
- ubytki próchnicowe
- nieszczelne wypełnienia
- choroby przyzębia
- urazy
Dlaczego
leczenie kanałowe
w naszym gabinecie?
Leczenie kanałowe jest u nas przeprowadzane zgodnie z najwyższymi standardami. Nasi specjaliści wykonują leczenie pod mikroskopem, przy zastosowaniu najnowszej generacji pilników maszynowych.
Leczenie kanałowe wykonane precyzyjnie, jest ostatnią szansą na uratowanie zęba - nie zwlekaj z wizytą
Co wyróżnia endodoncje w Denta?
- Zawsze kontrolujemy przebieg leczenia przy pomocy RTG i Endometru.
Endometr jest urządzeniem, dzięki któremu możemy precyzyjnie określić długość kanału zęba. Jego zastosowanie niweluje ryzyko niepowodzeń. Badanie RTG pozwala nam dokładnie zdiagnozować stan chorobowy. - Dbamy o każdy szczegół stosując Koferdam.
Koferdam jest to fragment lateksowej gumy, która ściśle przylega do zęba w trakcie leczenia. Dzięki niemu obszar zabiegu jest precyzyjnie wydzielony i chroniony przed dostępem śliny.
- Stosujemy nowoczesne rotacyjne narzędzia niklowo-tytanowe.
Narzędzia niklowo – tytanowe pozwalają bezpiecznie opracować najbardziej zakrzywione kanały zębów. Stale kontrolujemy stopień zużycia narzędzi, eliminując możliwość ich uszkodzenia wewnątrz kanału.
- Stosujemy metody kondensacji bocznej i kondensacji termicznej.
Jest to niezawodna metoda, praktykowana w naszym gabinecie od wielu lat. Jej głównym zadaniem jest uszczelnienie i zwężenie kanału korzeniowego, tak aby leczenie przyniosło, jak najlepsze efekty.
- Leczenie wykonujemy w powiększeniu: stosując lupki lub mikroskop.
Jak przebiega
leczenie kanałowe w Klinice Denta.
- Kwalifikacja do leczenia – wykonanie RTGmiejscowego, tomografii komputerowej lub RTG panoramicznego zależnie od wskazań.
- Konsultacja z endodontą – omówienie trudności i szans na powodzenie i trwałość leczenia.
- Podpisanie zgody na leczenie.
- Wizyta endodontyczna– czas trwania to ok. 2 godzin.
- założenie koferdamu,
- ustawienie mikroskopu,
- opracowanie dostępu do kanałów,
- opracowywanie i płukanie kanałów,
- wypełnienie kanałów metodą i materiałem dostosowanych do sytuacji. Stosujemy gutaperkę MTAlub Biodentynę oraz metodę kondensacji termicznej. Używamy niezwykle precyzyjnego systemu opracowywania kanałów, pozwalającego dopasować siłę nacisku narzędzia, tak by ograniczyć ryzyko uszkodzenia.
- Wzmocnienie zęba wkładami z włókien szklanych lub indywidualnie wykonanymi wkładami odlewanymi ze złotalub innych
- Wykonaniekorony lub endocorony metodą bezpośrednią lub w technologii CAD/CAM.
Mikroskop jest niezbędnym narzędziem do przeprowadzenia skutecznego leczenia kanałowego
Nasi eksperci od
leczenia kanałowego
FAQ
Zęby leczone kanałowo są najczęściej mocno zniszczone i bardziej kruche od żywych. Z tego powodu ich odbudowa wymaga zastosowania specjalnych technik, mających na celu wzmocnienie zachowanych struktur zęba, zwiększenia ich wytrzymałości i retencji wypełnień.
W naszym gabinecie stosujemy:
- wkłady standardowe z włókien szklanych + kompozyt
- wkłady tytanowe FlexiPost, FlexiFlange, RadixAnkerr + kompozyt
- odbudowa typu inlay/onlay – tzw endokorona
- korony protetyczne
Systematyczna opieka stomatologiczna jest niezmiernie ważna, ponieważ choroba miazgi zębowej może rozwijać się bezobjawowo. W niektórych przypadkach natomiast może jej towarzyszyć intensywna reakcja bólowa podczas pożywania ciepłych i zimnych pokarmów, ból podczas nagryzania lub samoistnie – bez dodatkowych bodźców zewnętrznych.
Budowa wnętrza wielu zębów jest niekiedy tak skomplikowana, a kanały znajdujące się w nich tak wąskie, że dopiero zastosowanie mikroskopu pozwala dostrzec te zawiłości. Praca ta wymaga niezwykłej cierpliwości i precyzji. Trikiem jest tutaj przepłukiwanie wnętrza zębów specjalnymi płynami, tak długo aż pod mikroskopem widoczna jest czysta tkanka.