Leczenie próchnicy
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Ten dział stomatologiczny zajmuje się przede wszystkim leczeniem próchnicy. Próchnica to najpowszechniejsza choroba stomatologiczna. Jest też najczęstszą przyczyną bólu zębów i ich utraty. Niestety w Polsce jest niezwykle powszechna – dotyka prawie wszystkich.
Jest to proces niszczenia struktury zęba spowodowany działaniem kwasów i toksyn wydzielanych przez bakterie osiadające na zębach, tzw. bakterie próchnicotwórcze. Bakterie te żywią się głównie cukrami. Po zjedzeniu cukru bakterie zaczynają się namnażać i metabolizować co skutkuje zniszczeniem zębów. Na początku powodują małe odwapnienia, ale jeśli bakterie wnikną głębiej – dochodzi do trwałego ubytku szkliwa, a następnie zębiny. Powstaje mała jamka, która powoduje uczucie lekkiego bólu po zjedzeniu słodkiego. Z czasem szkliwo może się zapaść pod spróchniałą zębiną i pojawia się dziura w zębie – czyli ubytek próchnicowy. Jeśli w porę nie usuniemy z niego zakażonej i zniszczonej tkanki wraz z bakteriami – dojdzie do zapalenia miazgi zęba, a następnie do powstawania ropni.
Stosowanie w naszej klinice najnowszej generacji mikro i nanohybrydowych materiałów światłoutwardzalnych w połączeniu z precyzyjną pracą lekarzy sprawia, że wykonane wypełnienia są bardzo trwałe i estetyczne.
Jak rozpoznać pojawiającą się próchnicę?
Próchnica często rozwija się podstępnie. Na zewnątrz, w szkliwie, widać jedynie malutkie przebarwienia lecz w środku zęba – w zębinie, która jest bardziej miękka, bakterie grasują na całego i niszczą ją. Dlatego najlepszym sposobem wykrycia pojawiających się ognisk próchnicowych są regularne wizyty kontrolne i szczegółowe badanie stomatologiczne. W porę wykryta próchnica jest łatwa do wyleczenia, a efekty leczenia są bardzo trwałe.
Przede wszystkim profilaktyka!
Najważniejsze, by nie doszło do zepsucia zdrowych zębów, dlatego w Denta uczulamy Pacjentów na regularne zabiegi profilaktyczne.
- Profesjonalne instruktaże higieny jamy ustnej
- Lakierowanie zębów
- Lakowanie bruzd zębów
- Lapisowanie (impregnacja) zębów mlecznych
- Oczyszczanie zębów z osadów: scaling i piaskowanie
- Rebonding – uszczelnianie i odświeżanie starszych kompozytów